Трансжири: бомба уповільненної дії

Поради від автора програми «Курси онлайн дієтології» Оксани Оробець

Коли я читаю свої курси онлайн дієтології або мій авторський курс Фітнес дієтологія, мені часто запитують: що таке трансжири, чим вони шкідливі і в яких продуктах знаходяться.

Насправді трансжири – величезна проблема, яка ще «відгукнеться» людству, якщо ми не почнемо замислюватися про наслідки вже зараз.

Отже, що це за «бяка» така – трансжири? Трансгенні жири — це модифіковані молекули, отримані під час обробки високими температурами рослинних олій та жирів.

Вже доведено прямий зв’язок між підвищенням холестерину та вживанням трансжирів. Крім того, використання трансжирів порушує метаболізм, веде до ожиріння, негативно впливає на серцево-судинну систему.

Саме тому ті, хто пройшов мої курси дієтології онлайн, знають: правильне харчування та трансжири несумісні. За визначенням.

Недарма проводячи мої курси фітнес-дієтології, я приділяю темі трансжирів особливу увагу. Адже мало знати, наскільки шкідливими є трансжири — важливо розуміти, як виключити їх зі свого раціону.

Відразу зазначу: зробити це буде непросто. Тому що, по суті, трансгенні жири містяться в будь-яких рослинних оліях, що пройшли хрещення високими температурами. Саме тому не будь-яка олія підходить для смаження, і ось одна з основних причин, чому, власне, така шкідлива смажена їжа.

Маргарин «нон грата»

Важливо знати: трансжири з’являються в жирній їжі і при її повторному нагріванні — наприклад, в мікрохвильовій печі. Іншими словами, страви, що пройшли процедуру повторного підігріву, містять ще більшу кількість трансгенних жирів. І це дуже погано.

Записуйтесь на мої курси дієтології онлайн – і поговоримо на цю тему предметніше, розберемо продукти із зони ризику, обговоримо, як максимально уникнути вживання трансжирів, на чому готувати їжу домашнім і як не дозволити трансжирам окупувати наш організм.

Поки що наполегливо рекомендую відмовитися від приготування їжі на маргарині. Взагалі! Тому що при виготовленні маргарину жири вже зазнавали високотемпературної теплової обробки. А якщо ви смажите щось на маргарині чи печете – ви різко збільшуєте частку трансгенних жирів в отриманій страві. І є його вже категорично не варто, на жаль — як би смачно воно не виглядало і як би божественно не пахло.

Недарма багато розвинених країн – США, Канада, країни ЄС – законодавчо встановили верхній ліміт для трансгенних жирів — не більше 2% від загального вмісту жирів у продуктах – і зобов’язали виробників вказувати цей показник на упаковці.

Адже був час, коли в усьому світі маргарин – і м’який, і твердий – вважався ідеальною та вигідною альтернативою вершкового масла. При тому, що в м’якому маргарині вміст трансжирів досягав 10-20%, а в твердому маргарині взагалі дуже багато — до 40%.

Фастфуд та трансжири: небезпечний тандем

Здавалося б: якщо шкода трансгенних жирів доведена, чому у світових масштабах продовжується вживання маргарину та рафінованої олії, на якій нам повсюдно готують напівфабрикати, солодощі, всяку смачну випічку та фастфуд у всьому його різноманітті. Відповідь проста: дешевизна. Власне, гонитва за здешевленням і призвела до використання трансжирів у промислових масштабах.

Ще в далекому 1901 році навчилися переводити рідку пальмову олію в твердий стан — використовуючи азотисту кислоту і пропускаючи бульбашки водню через киплячу олію. Так з’явився горезвісний маргарин, відмовитися від використання якого виробникам непросто: потрібно змінювати технології та збільшувати вартість продукції, а споживач не завжди готовий платити більше.

У результаті – отримуємо картопля фрі з «дозою» трансжирів та випічку на маргарині.

Небезпечні наслідки

Трансгенні жири шкодять повільно, але правильно. Це канцерогени, які призводять до хвороб поступово: порушують обмін речовин, спричиняють онкологічні захворювання. Причому процес цей до певного часу, до часу безсимптомний і може тривати роками і навіть десятиліттями.

Тобто людство отримало бомбу уповільненої дії, яка несе свій небезпечний заряд і невідомо, коли «рване».

Ось неповний перелік негативних факторів впливу трансжирів:

— Вкрай негативно впливають на рівень тестостерону у чоловіків та естрогену у жінок.

— Підвищують рівень холестерину у крові

— Погіршують синтез інсуліну в організмі

– Приводять до зростання підшкірного жиру.

За даними наукових досліджень, вживання лише 2% і вище трансжирів від сумарної добової норми калорій призводять до порушення метаболізму. А в перерахунку на грами це маленька порція картоплі фрі, маленька пачка чіпсів або 1 ст.л. маргарину. Тобто велика порція фрі або курочка з фастфуду – вже просто забійна доза для організму.

Сподіваюся, я змогла переконати вас харчуватися свідомо та правильно. Приходьте на мої курси онлайн дієтології Оксани Оробець – і отримувати багато життєво важливих знань про мистецтво здорового харчування.

Опубликовано: 16.08.2019 в 12:25