Харчування підлітків

Чим годувати підлітка – ось у чому питання!

5-ти разова чемпіонка світу з фітнесу та автор курсу  «Фітнес дієтологія» Оксана Оробець – про те, як врятувати дітей від шкідливих «смаків»

Якось на одному зі своїх виступів Джеймі Олівер (відомий британський шеф-кухар) зробив страшний прогноз: діти покоління Millenium ?проживуть у середньому на 10 років менше за своїх батьків. І всьому виною – харчування, яке пропонує сьогодні індустрія їжі по всьому світу.

Коли я тільки починала проводити свої семінари про здорове харчування та розробляла курси і вебінари з дієтології, я постійно згадувала цю фразу – вона глибоко вкоренилася в моїй свідомості, але до кінця я тоді ще не розуміла, наскільки з кожним роком цей прогноз стає все більш актуальним. .

Епоха ожиріння та проблем зайвої ваги – загальносвітова загрозлива тенденція. Кількість вживання цукру та продуктів з вмістом цукру, рафінованої і штучно створеної їжі зростає в геометричній прогресії.

Добре, якщо ви з дитинства звикли вживати овочі та фрукти, привчили ваших синів до корисного раціону, і вони не встигли випити кількох сотень літрів солодкого газування, хоч би який бренд її розробив. А якщо ні, і діти повністю потрапили в залежність від усіх цих новомодних смакот з забійною дозою цукру, консервантів і барвників, від апетитного на вигляд, але дуже сумнівного за корисними інгредієнтами фастфуду, що просуваються дорогою і якісною рекламою (мабуть, тільки в плані промо тут завжди на висоті)?

Від слухачів, які відвідують мої вебінари з дієтології та курси з дієтології онлайн, я отримую невтішне підтвердження найпохмуріших прогнозів: дедалі більше тінейджерів навіть не уявляють, наскільки небезпечні їхні харчові пристрасті, не можуть оцінити небезпеки популярних у молодіжному середовищі смакоти та віри круто і корисно — це синоніми. Сумно, чи не так?.. Саме тому мої вебінари та курси дієтології онлайн, у тому числі, торкаються і теми дитячого харчування. Діти – наше майбутнє, то чи не час задуматися, яке майбутнє ми приготували підростаючому поколінню?

Що відбувається у «дитячому світі» харчування?

Корінь зла – у тому, що більшість батьків навіть не замислюються про необхідність контролювати, що саме їдять їхні діти, і пускають на самоплив процес харчування: діти самі обирають, що їм є, на що витрачати гроші, видані на шкільні обіди. У результаті, вибираючи, чим би перекусити в школі, діти часто роблять вибір на користь не корисного, але смачного (і як правило шкідливого) перекусу: чіпсів, печиво з добавками і газованих напоїв.

Що отримуємо: через батьківське потурання («головне, щоб дитина не була голодною») — зараз катастрофічно «помолодшали» багато захворювань, які раніше вважалися суто «дорослими».

Це і остеохондроз, і діабет другого типу, ожиріння, ¦гіпертонія і навіть інсульти (!!!), а ще – порушення роботи щитовидної залози, і як наслідок – ендокринні захворювання. За останнє десятиліття суттєво зросла чисельність психосоматичних захворювань у дітей та підлітків на тлі постійних стресових станів. Про короткозорість і проблеми зі зором можна навіть не писати – у кожного 3-го школяра є така проблема.

І ще сумний факт: імунна система сьогоднішніх дітей набагато слабша, ніж у покоління 80 чи 90х.

Гіперактивність, тривожність, часта зміна настрою, непосидючість, неможливість концентрації уваги – все це симптоми порушення роботи нервової психіки і є відхиленням від здорової поведінки дитини.

Якщо інтелектуального та психологічного навантаження у сучасних дітей більш ніж достатньо, то фізичного навантаження сьогоднішнім акселератам явно не вистачає. Додаємо сюди неправильне, незбалансоване харчування – і отримуємо цілий «букет» захворювань, які починають розвиватися в ранньому віці і постійно «підживлюються» шкідливим харчуванням, підриваючи здоров’я.

Спорту – так, солодкому – ні

За фізіологічними показниками підлітки сьогодні виглядають старшими, і за зростанням, і за вагою, значно переганяючи підлітків того ж віку років 10 тому. А ось з погляду сили, витривалості та здоров’я – у рази слабше.

Як бути? Зрозуміло, що потрібно змінювати режим харчування та долучати до спорту.

Якщо фізичне навантаження можна додати – і будь-яка активність буде плюс, від танців до єдиноборств, то харчові звички дітей змінювати вже набагато складніше – на те вони і звички.

Найбільший і руйнівний ефект на дитячий організм несе цукор, який не тільки є причиною розвитку багатьох захворювань, але також впливає і на психіку — настрій, дратівливість дитини. І, що найнебезпечніше, він викликає звикання та залежність.

Саме тому хочеться звернутися до батьків: цукор у раціоні вашої дитини має з’явитися якомога пізніше. Знаю, що це непросто, коли все навколо рясніє солодкими, але шкідливими смакотами.

Забороняти – не метод, треба пояснювати. Адже цукор це не швидкодіюча отрута, дію якої можна побачити негайно.

ленно, швидше це повільно діюча речовина, яка щодня, крапля за краплею, ложка за ложкою руйнує здоров’я.

Справа в тому, що цукор закисляє організм, руйнуючи імунну систему — звідси й постійні респіраторні захворювання та алергії. При переробці цукру в організмі утворюються агресивні кислоти, для погашення яких організм витрачає кальцій, внаслідок чого у дітей виникають проблеми із зубами, а також крихкість кісток, коли кожна друга травма закінчується переломами.

Зайва вага та ожиріння, на тлі яких розвивається резистентність до інсуліну, діабет другого типу та серцево-судинні захворювання все частіше стають захворюваннями, що торкаються підлітків.

Тому, чим раніше дітям пояснювати і навчати культурі харчування, тим більше шансів мати міцне здоров’я і прожити здорове і довге життя.

Як скласти раціон харчування для дітей та підлітків, що має бути щодня у дитини в раціоні, без чого не обійдеться дитина, яка займається спортом та як покращити показники здоров’я дітей – про все це я докладно розповідаю на своїх заняттях.

Темі харчування дітей та підлітків у спорті присвячений мій вебінар з дієтології «Харчування дітей та підлітків у спорті» https://oksana-orobets.com/vebinars/vebinar5/

Реєструйтеся на вебінари та курси дієтології онлайн Оксани Оробець – буде цікаво та корисно для всієї родини!

 

Опубликовано: 21.08.2019 в 09:52